You Are Here > SR/Olympics > Countries > Belarus > 2000 Sydney Summer Games

Belarus at the 2000 Sydney Summer Games

BLR Belarus: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Belarus: 109 in 20 sports
Participants for Belarus: 139 (72 men and 67 women)
Youngest Participant for Belarus: Tatyana Grigorenko (16 years, 17 days)
Oldest Participant for Belarus: Valentina Khokhlova (51 years, 221 days)
Most Medals for Belarus (Athlete): Igor Basinsky (2 medals)

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

139 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Igor Basinsky Male 37 Shooting 1 1 2
2 Yekaterina Khodatovich-Karsten Female 28 Rowing 1 1
3 Yanina Provalinskaya-Karolchik Female 23 Athletics 1 1
4 Ellina Zvereva Female 39 Athletics 1 1
5 Tatyana Ananko Female 16 Rhythmic Gymnastics 1 1
6 Tatyana Belan Female 17 Rhythmic Gymnastics 1 1
7 Anna Glazkova Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
8 Irina Ilenkova Female 20 Rhythmic Gymnastics 1 1
9 Mariya Lazuk Female 16 Rhythmic Gymnastics 1 1
10 Olga Puzhevich Female 17 Rhythmic Gymnastics 1 1
11 Yuliya Raskina Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
12 Igor Astapkovich Male 37 Athletics 1 1
13 Dmitry Debelka Male 24 Wrestling 1 1
14 Pavel Dovgal Male 24 Modern Pentathlon 1 1
15 Anatoly Laryukov Male 29 Judo 1 1
16 Sergey Lavrenov Male 28 Weightlifting 1 1
17 Sergey Martynov Male 32 Shooting 1 1
18 Lalita Milshina-Yauhleuskaya Female 36 Shooting 1 1
19 Gennady Oleshchuk Male 24 Weightlifting 1 1
20 Natasha Sazanovich Female 27 Athletics 1 1
21 Irina Yatchenko Female 34 Athletics 1 1
22 Svetlana Alekseyeva Female 30 Diving
23 Natik Bagirov Male 36 Judo
24 Olesya Bakunova Female 20 Canoeing
25 Olga Barabanshchikova Female 20 Tennis
26 Natalia Baranovskaya-Khatziloizou Female 21 Swimming
27 Anna Batyushko Female 18 Weightlifting
28 Irina Bazilevskaya Female 30 Rowing
29 Pavel Bazuk Male 25 Weightlifting
30 Olga Berezneva Female 20 Rowing
31 Yelena Bet Female 24 Canoeing
32 Yuliya Bichik Female 17 Rowing
33 Nataliya Bondarenko Female 21 Canoeing
34 Yelena Budnik Female 24 Athletics
35 Sergey Bykovsky Male 28 Boxing
36 Viktoriya Chayka Female 19 Shooting
37 Leonid Cherevko Male 26 Athletics
38 Sergey Demchenko Male 26 Wrestling
39 Vitaly Derbenyov Male 24 Weightlifting
40 Tatyana Drozdovskaya Female 21 Sailing
41 Vladimir Dubrovshchik Male 28 Athletics
42 Natasha Dukhnova Female 34 Athletics
43 Nataliya Gelakh Female 22 Rowing
44 Viktor Ginko Male 34 Athletics
45 Tatyana Grigorenko Female 16 Gymnastics
46 Lyudmila Gubkina Female 28 Athletics
47 Aleksandr Gukov Male 28 Swimming
48 Aleksandr Guzov Male 25 Wrestling
49 Ivan Ivankov Male 25 Gymnastics
50 Igor Ivashintsov Male 28 Sailing
51 Dmitry Kalinovsky Male 28 Swimming
52 Vasily Kaptyukh Male 33 Athletics
53 Anna Karasyova Female 22 Archery
54 Nataliya Karpenkova Female 30 Trampolining
55 Vyacheslav Khamulkin Male 28 Diving
56 Irina Khlyustova Female 22 Athletics
57 Larisa Khmelnitskaya Female 28 Athletics
58 Mikhail Khmelnitsky Male 31 Athletics
59 Valentina Khokhlova Female 51 Rowing
60 Valeryan Khuroshvili Male 21 Swimming
61 Oleg Khvatsovas Male 33 Shooting
62 Anatoly Klimenko Male 37 Shooting
63 Igor Koleda Male 21 Swimming
64 German Kontoyev Male 28 Wrestling
65 Dmitry Koptur Male 22 Swimming
66 Vladimir Kopytov Male 34 Wrestling
67 Tatyana Kostromina Female 27 Table Tennis
68 Oksana Kovtonovich Female 22 Shooting
69 Anna Kozak Female 26 Athletics
70 Aleksandr Kruzhilov Male 19 Gymnastics
71 Sergey Kukharenko Male 24 Judo
72 Marina Kuzhmar Female 23 Rowing
73 Pavel Lagun Male 21 Swimming
74 Dmitry Lapkes Male 24 Fencing
75 Aleksey Lelin Male 22 Athletics
76 Sergey Lishtvan Male 29 Wrestling
77 Konstantin Lukashik Male 24 Shooting
78 Vyacheslav Makarenko Male 24 Wrestling
79 Andrey Makarov Male 29 Athletics
80 Aleksandr Maseykov Male 29 Canoeing
81 Aleksey Medvedev Male 27 Wrestling
82 Artur Meleshkevich Male 25 Athletics
83 Anna Meysak Female 16 Gymnastics
84 Andrey Mikhnevich Male 24 Athletics
85 Max Mirnyi Male 23 Tennis
86 Nataliya Misyulya Female 34 Athletics
87 Aleksandr Mumyga Male 18 Sailing
88 Andrey Murashko Male 25 Fencing
89 Beybulat Musayev Male 23 Wrestling
90 Kristina Nadezhdina-Markovich Female 22 Synchronized Swimming
91 Nataliya Naranovich Female 19 Gymnastics
92 Georgy Nekhayev Male 40 Shooting
93 Veronika Pavlovich Female 22 Table Tennis
94 Viktoriya Pavlovich Female 22 Table Tennis
95 Ivan Pavlovsky Male 23 Gymnastics
96 Vladimir Pchenikin Male 30 Fencing
97 Pavel Pelepyagin Male 22 Athletics
98 Igor Petrenko Male 32 Wrestling
99 Olga Pogrebnyak Female 27 Shooting
100 Alena Polozkova Female 21 Gymnastics
101 Dmitry Polyarush Male 29 Trampolining
102 Alena Popchanka Female 21 Swimming
103 Mikhail Protasevich Male 28 Sailing
104 Vitaly Rudnitsky Male 25 Gymnastics
105 Oleg Rykhlevich Male 26 Swimming
106 Nataliya Safronova Female 26 Athletics
107 Nataliya Sakharuk Female 27 Synchronized Swimming
108 Vladimir Samsonov Male 24 Table Tennis
109 Vladimir Sasimovich Male 31 Athletics
110 Nikolay Savin Male 24 Wrestling
111 Ruslan Sharapov Male 33 Judo
112 Yevgeny Shchetinin Male 30 Table Tennis
113 Aleksandr Shemarov Male 25 Wrestling
114 Tatyana Shevchik Female 31 Athletics
115 Irina Shilova Female 32 Shooting
116 Aleksandr Shostak Male 26 Gymnastics
117 Zhanna Shubyonok Female 29 Modern Pentathlon
118 Aleksey Sinkevich Male 23 Gymnastics
119 Yuliya Sinyak-Alipova Female 22 Shooting
120 Nataliya Sologub Female 25 Athletics
121 Svetlana Sudak-Torun Female 28 Athletics
122 Leonid Svirid Male 33 Judo
123 Ivan Tikhon Male 24 Athletics
124 Olga Tratsevskaya Female 25 Rowing
125 Olga Tsander Female 24 Athletics
126 Valery Tsilent Male 30 Wrestling
127 Valya Tsybulskaya Female 32 Athletics
128 Svetlana Vakula Female 23 Canoeing
129 Valeriya Vatkina Female 19 Rhythmic Gymnastics
130 Leonid Vershinin Male 23 Athletics
131 Vladimir Volchkov Male 22 Tennis
132 Olga Zabugina-Moroz Female 33 Archery
133 Inessa Zakharevskaya Female 27 Rowing
134 Vitaly Zakharov Male 32 Fencing
135 Marina Zarzhitskaya Female 18 Gymnastics
136 Tatyana Zharganova Female 20 Gymnastics
137 Vitaly Zhuk Male 27 Wrestling
138 Marina Znak Female 39 Rowing
139 Natasha Zvereva Female 29 Tennis

Sports