Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1980 Moskva Summer Games

Australia at the 1980 Moskva Summer Games

AUS Australia: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Moskva, Soviet Union (July 20, 1980 to August 3, 1980)
Opening Ceremony: July 19, 1980
Closing Ceremony: August 3, 1980

Events for Australia: 92 in 17 sports
Participants for Australia: 120 (92 men and 28 women)
Youngest Participant for Australia: Georgina Parkes (15 years, 54 days)
Oldest Participant for Australia: Yvonne Hill (42 years, 363 days)
Most Medals for Australia (Athlete): 3 athletes with 2 medals

Go to the 1980 Moskva Summer Games page

120 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Peter Evans Male 18 Swimming 1 1 2
2 Michelle Ford Female 18 Swimming 1 1 2
3 Mark Kerry Male 20 Swimming 1 1 2
4 Neil Brooks Male 17 Swimming 1 1
5 Glenn Patching Male 22 Swimming 1 1
6 Mark Tonelli Male 23 Swimming 1 1
7 Rick Mitchell Male 25 Athletics 1 1
8 John Sumegi Male 25 Canoeing 1 1
9 Graeme Brewer Male 21 Swimming 1 1
10 Max Metzker Male 20 Swimming 1 1
11 Peter Ali Male 24 Basketball
12 Chris Annison-Stanton Female 20 Athletics
13 Steve Austin Male 29 Athletics
14 Gerard Barrett Male 23 Athletics
15 Robert Barrie Male 28 Modern Pentathlon
16 Crosbie Baulch Male 21 Canoeing
17 Kerry Bayliss Female 18 Gymnastics
18 Greg Benko Male 27 Fencing
19 John Bolt Male 24 Rowing
20 Kevin Bradshaw Male 23 Cycling
21 Steve Breheny Male 26 Basketball
22 Cris Brown Male 17 Wrestling
23 Rosemary Brown Female 19 Swimming
24 Robert Bryant Male 22 Water Polo
25 Martin Callaghan Male 17 Water Polo
26 Ian Campbell Male 23 Athletics
27 Mark Carew Male 25 Judo
28 Anne Chirnside Female 25 Rowing
29 Perry Crosswhite Male 32 Basketball
30 Lisa Curry-Kenny Female 18 Swimming
31 Mel Dalgleish Male 21 Basketball
32 Bill Dankbaar Male 27 Rowing
33 Ian Davies Male 24 Basketball
34 Rob de Castella Male 23 Athletics
35 Jenny Donnet Female 17 Diving
36 Terry Donovan Female 35 Archery
37 Scott Dumbrell Male 19 Archery
38 David England Male 24 Rowing
39 Tony Falson Male 26 Water Polo
40 Peter Farmer Male 28 Athletics
41 Mitzi Ferguson Female 20 Fencing
42 Colin Fitzgerald Male 24 Cycling
43 Dave Fitzsimons Male 30 Athletics
44 Steve Foley Male 23 Diving
45 Lisa Forrest Female 16 Swimming
46 Luigi Fratangelo Male 22 Weightlifting
47 Penny Gillies Female 29 Athletics
48 Randall Goff Male 27 Water Polo
49 Peter Hadfield Male 25 Athletics
50 Stephen Handley Male 24 Rowing
51 Sally Harding Female 27 Rowing
52 Yvonne Hill Female 42 Shooting
53 David Hollister Male 35 Shooting
54 Gary Honey Male 20 Athletics
55 Robert Kabbas Male 25 Weightlifting
56 Zsigmond Kelevitz Male 26 Wrestling
57 Barry Kelly Male 25 Canoeing
58 Andrew Kerr Male 26 Water Polo
59 Robert Lang Male 25 Rowing
60 Islay Lee Male 30 Rowing
61 Robert Lee Male 24 Canoeing
62 Ken Lorraway Male 24 Athletics
63 James Lowe Male 24 Rowing
64 Pam Matthews Female 22 Athletics
65 Valerie McFarlane-Beddoe Female 19 Diving
66 Ron McKeon Male 19 Swimming
67 Gordie McLeod Male 23 Basketball
68 Don Mitchell Male 25 Weightlifting
69 Peter Montgomery Male 30 Water Polo
70 Paul Moorfoot Male 20 Swimming
71 Danny Morseu Male 21 Basketball
72 Gael Mulhall-Martin Female 23 Athletics
73 Julian Muspratt Male 21 Water Polo
74 David Neesham Male 33 Water Polo
75 Kevin Nichols Male 25 Cycling
76 Lindsay Nylund Male 22 Gymnastics
77 Lorry Orsini Male 20 Weightlifting
78 Susie Palfreyman Female 28 Rowing
79 Georgina Parkes Female 15 Swimming
80 Michelle Pearson Female 18 Swimming
81 Michael Picken Male 25 Judo
82 Benny Pike Male 26 Boxing
83 Mick Pikos Male 26 Wrestling
84 Kelvin Poole Male 22 Cycling
85 Brian Richardson Male 32 Rowing
86 Les Riddle Male 26 Basketball
87 Petra Rivers Female 27 Athletics
88 Denise Robertson-Boyd Female 27 Athletics
89 Remo Sansonetti Male 34 Cycling
90 Willi Sawall Male 38 Athletics
91 David Scarfe Male 19 Cycling
92 Bill Scott Male 28 Athletics
93 Graham Seers Male 21 Cycling
94 Larry Sengstock Male 20 Basketball
95 David Smith Male 24 Athletics
96 Helen Smith Female 26 Fencing
97 Phil Smyth Male 22 Basketball
98 Lindsay Spencer Male 18 Swimming
99 Bill Stellios Male 21 Weightlifting
100 Norm Stevens Male 21 Boxing
101 Andrew Steward Male 25 Water Polo
102 Marina Sulicich Female 16 Gymnastics
103 Garry Sutton Male 24 Cycling
104 Carole Toy Female 32 Archery
105 Kenrick Tucker Male 21 Cycling
106 Michael Tucker Male 25 Basketball
107 Charles Turner Male 27 Water Polo
108 Michael Turner Male 29 Water Polo
109 Karen Van de Graaf Female 17 Swimming
110 Ken Vidler Male 26 Canoeing
111 Peter Walsh Male 26 Basketball
112 Chris Wardlaw Male 30 Athletics
113 Debbie Wells Female 19 Athletics
114 Pam Westendorf Female 20 Rowing
115 Verna Westwood Female 24 Rowing
116 Tim Willoughby Male 26 Rowing
117 Michael Wilson Male 20 Cycling
118 Andrew Withers Male 23 Rowing
119 Michael Young Male 22 Judo
120 Tim Young Male 23 Rowing

Sports